Gepard

Na dně Baltu našli ruskou ponorku z první světové války

27. září 2009  16:40
Švédové při své expedici v hlubinách Baltu nečekaně narazili na ponorku z první světové války. Stroj Gepard ruského námořnictva je ve velmi dobrém stavu, má poškozenou jen příď, kterou zřejmě zničil nájezd na minu. Ponorka byla v roce 1917 prohlášena za zmizelou. 
 
Ponorka - ilustrační foto.

Ponorka - ilustrační foto.

Švédští výzkumníci stroj našli v Baltském moři severně od ostrova Gotska Sandön. Vrak leží v hloubce 100 metrů.

Trup ruské ponorky uviděla na svých přístrojích loď Švédského úřadu pro námořní dopravu, provádějící v oblasti měřičské práce. Důkladnější průzkum naznačil, že může jít o ruskou ponorku Gepard, jedno z dvanácti podmořských plavidel ruské armády třídy Bars, operujících za první světové války v Baltu.

"Náznaků, podle nichž se skutečně jedná o ponorku Gepard, je poměrně mnoho," soudí Hans Öiaas, který ve Švédském státním námořním muzeu odpovídá za databázi vraků.

Hledaji ji 92 let

Ponorka s čtyřicetičlennou posádkou podle něj za války plnila úkoly při hledání min u estonského ostrova Ösel. Za zmizelou byla prohlášena v říjnu roku 1917. Nyní, o 92 let později, byla nalezena v mezinárodních vodách.

O nálezu bylo informováno i ruské velvyslanectví ve Stockholmu. Ponorka měla při ztroskotání na palubě osm torpéd. Jejich vyzdvižení ze stometrové hloubky však zatím údajně není příliš pravděpodobné.

Ruská ponorka Gepard z první světové války.

V roce 1992 byla ve stejné oblasti objevena jiná ruská ponorka stejné třídy jménem Levica. Švédské vojenské námořnictvo objev Rusku oznámilo v únoru 1993. Rusko se tehdy rozhodlo ponechat vrak na dně moře a na počest utonulých námořníků uspořádalo oficiální vzpomínkovou slavnost.

Vrak byl poté prohlášen za podmořský hrob. Podobný osud nyní podle Švédů zřejmě čeká i nově objevený vrak a jeho někdejší posádku.