USS Tucker

   

Název:

 

USS TUCKER (DD – 374)

Typ vraku:

 

loď - torpédoborec

Výroba:

 

1936, USA, Norfolk Navy Yard, Portsmouth

Majitel:

 

USA, US Navy

Rozměry:

 

délka 104,1 m, šířka 10,6 m, výtlak 1.460 tun, pohon 4 kotle Babcock a Wilcox, 2 turbíny General Electric, výkon 49.000 HP na každou hřídel, rychlost 36,5 uzlů, dva šrouby

Výzbroj:

 

1 x Mk33 Gun Fire Control System, 4 × dělo127mm DP (4x1), 12 × torpédo 533 mm (3x4), 2 x Mk51 Gun Directors, 4 x Bofors 40 mm AA (2x2), 6 x Oerlikon 20 mm AA (6x1), 2 x Depth Charge roll-off stern racks, 4 x K-gun depth charge projectors

Posádka:

 

celkem 204 členů

Potopení:

 

4.08.1942, ve 4:45 hod, najetí na minu

Místo:

 

Vanuatu, Espiritu Santo, Segond Channel, Luganville

GPS:

 

 

Hloubka:

 

20 m

Ponory:

 

 

Poznámka:

 

USS Tucker byl postaven v loděnicích ve Virginii jako jeden z 18 torpédoborců třídy Mahan, pojmenován po Comodorovi Samuelu Tucker, slavném kapitánu z americké revoluce.  Byl zařazen do US Navy na západním pobřeží USA a na Hawaii. V únoru 1939 se přesunul do Karibiku a poté do Hawajských vod, kde zůstal do začátku roku 1941. V rámci cvičení a dalších úkolů se plavil mezi Pearl Harborem, San Diegem, Aucklandem, Nový Zéland. Na začátku listopadu 1941 se vrátil do činnosti kolem Hawajských ostrovů, po měsíci zakotvil v Pearl Harboru k opravám řízení lodi. Po japonském útoku hlídal otevřený Pearl Harbor. Během následujících pěti měsíců doprovázel konvoje mezi San Franciscem a Honolulu. Od dubna 1942 se přestěhoval do jižního Pacifiku a poté strávil čtyři měsíce doprovázením lodí po celém Fiji, Austrálii a Novém Zélandu. Když byl na Fiji, dostal rozkaz opustit přístav Suva a plout do Segond Chanel u ostrova Espiritu Santo na Nových Hebridách (Vanuatu). V tomto prostoru byly čtyři dny nově umístěny námořní miny. O novém minovém poli ale neinformovali kapitána Tuckeru. Na jednu z min narazil ve 21:45 hod a mina poničila záď torpédoborce. Exploze zabila tři muže. Loď zpomalila a začala nabírat vodu. Na pomoc přispěchaly lodě SS Nira Luckenbach, druhý den hlídkový člun YP-346 a USS Breese DM-18 se snažili dotáhnout poškozenou loď k pláži na mělčinu a usnadnit její záchranné práce. Nicméně se torpédoborec 4.8.1942, ve 4:45 hod ráno potopil.

V roce 1960 našel potápěč ve vraku meč, uložený v zavřeném boxu. Jeho majitelem byl admirál William r. Terrell (žijící v Lawrence v Kansasu). Obřadní meč, který dostal v roce 1921, když absolvoval na americké námořní akademii, mu byl vrácen. On i jeho manželka měli vekou radost z jeho vrácení. Po smrti admirála ho dostal jeho jediný vnuk, žijící v Gruzii.

V roce 1970 byl vrak, při sběru kovů, poškozen výbušninou a roztržen na dvě části. Ty nyní leží asi 80 m od sebe.

Nástavba je z nerezové oceli, proto většina vraku je stále v dobrém stavu. Je neuvěřitelné, že kliky mnoha poklopů stále pracují a mohou otevírat a zavírat. Trup má několik palub, obložení je zrezivělé a plné děr. Uvnitř je munice, dílny se soustruhy. Kotle, zbytky turbíny, kusy motorů a hřídele jsou rozesety po dně mezi částmi vraku.

Fotogalerie: Tucker