Hermes

Název:

 

HMS HERMES 

Typ vraku:

 

loď – letadlová loď

Výroba:

 

1923, Velká Británie, loděnice Elswick a Devonport

Majitel:

 

Velká Británie

Rozměry:

 

délka 195 m, šířka 22 m, výtlak 12.900 tun, výkon motoru 40.000 HP, dvě hnací hřídele, rychlost 25 uzlů

Výzbroj:

 

6x dělo 5,5“, 3x protiletadlové 4“,

Posádka:

 

celkem 1.575 členů, včetně pilotů a údržby, cpt. R.J. Onslaw

Potopení:

 

9.04.1942, zasažen bombami při leteckém útoku z japonské letadlové lodě.

Místo:

 

Srí Lanka, východní pobřeží, Batticaloa, 132 km jižně od přístavu Trincomalle

GPS:

 

 

Hloubka:

 

55 m

Ponory:

 

 

Poznámka:

 

Devátá britská válečná loď HMS Hermes byla první válečná loď Royal Navy navržena a postavena jako letadlová loď. Objednána byla v červenci 1917, práce byly zahájeny 11 září 1919. Stavba byla přerušena a v lednu 1920 byla odvlečena do loděnice Devonport k dokončení. Protože loď začali stavět jako bitevní křižník s několika letadly, byly provedeny tři základní konstrukční změny nutné pro využití jako letadlová loď. Nástavba s věží a zbraňovými systémy byla umístěna na pravé straně letové paluby. Speciální ventilační systém v hangáru, aby se zamezilo nebezpečí vzniku požáru z benzinových výparů. Zařízení na pomoc při stěhování letadel a elektrický výtah na letadla z hangáru. Původně byla postavena pro 15 letadel, ale do roku 1938 se stav zvýšil na 20 kusů a doplnil se stav posádky.

HMS Hermes byla používána jako ubytovací loď pro důstojníky v rámci odborné přípravy do roku 1938, do provozu byla zařazena v roce 1939 na krátké období jako ochrana obchodních plavidel před vypuknutím války. Poté byla převelena na Indický oceán.

Loď HMS Hermes s australským torpédoborcem HMAS Vampire, vyplula z přístavu Trincomalle na jih, protože hrozila japonská invaze. Ráno 9 dubna je objevila, asi 130 km jižně, průzkumná letadla z japonských letadlových lodí z Bengálského zálivu. V 10:35 hod zaútočilo 70 japonských střemhlavých bombardérů ze tří letadlových lodí a po zásahu několika bombami se letadlová loď Hermes, během 10 minut převrátila a potopila. Zahynulo 306 členů posádky (19 důstojníků, kapitán a ostatní členové posádky). Torpédoborec HMAS Vampire ještě bojoval protiletadlovými zbraněmi, vyhnul se několika těsným zásahům, ale po přímých dvou zásazích leteckých bomb se rozpůlil a potopil.

https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Hermes_(95)

 

Fotogalerie: Hermes