El Hawi Star

 

Název:

 

EL HAWI STAR 

Typ vraku:

 

loď – nákladní cargo

Výroba:

 

1957, Německo, loděnice v Hamburku, měla sloužit pro plavbu severním Atlantikem

Majitel:

 

Německo – jméno: MB Valeria - prvním vlastníkem byla společnost Hamburg – London Line – Adolf Kirsten, vzhledem k robusní konstrukci měla sloužit pro plavbu v bouřlivých zimních měsících v severním Atlantiku. Po šesti letech byla prodána hamburské společnosti Van Nievelt Goudriaa & Co. . název MB Polaris, v roce 1971 prodána holandské společnosti Steenkolen Handels Vereniging, jméno M/B Anemos. V roce 1972 ji koupil řecký rejdař Astro Armad, jméno M/B Tania, 1981 ji koupila saudskoarabská společnost El Hawi Sh. Co. Ltd., jméno El Hawi Star. V době potopení byla majitelem Saudská Arábie.

Rozměry:

 

délka 106 m, šířka 14 m, tonáž 3.598 BRT, motor výkon 3.600.HP, rychlost 14,5 uzlu

Posádka:

 

celkem  členů

Potopení:

 

12. 12. 1982

Místo:

 

Chorvatsko, Rijeka, před přístavem

GPS :

 

 

Hloubka:

 

26 - 42 m

Ponory:

 

09.07.2010, 02.05.2015, 02.05.2016

Poznámka:

 

Loď byla plně naložena italskou dlažbou na paletách a teakovým dřevem (fošny). Příliš velký náklad byl příčinou problémů při vyplutí z přístavu. Při lehkém náklonu se náklad svezl stranou, loď se naklonila na pravobok, začala nabírat vodu a záhy se potopila. Dnes leží na pravoboku asi 500 m od břehu. Penetrace není moc bezpečná. Palety s dlažbou jsou v nákladovém prostoru volně sesypané a dřevo, které bylo uložené napříč lodě, je nastojato a dost se hýbe. Nádherný je velký šroub a kormidlo.

Vzhledem k poloze vraku plaveme podle paluby přes stěžně s bohatým lanovím, kolem jeřábových strojoven a můžeme si prohlížet všechny nástavby a nákladové prostory. Na levoboku přídě je kotva na svém místě a leží na náběžné hraně přídě. Zajímavá je záď s velkou strojovnou kormidla. Kus nad dnem je mohutné kormidlo a velký čtyřlistý šroub. (tady bydlí velcí úhořovci) Nákladové prostory: I. a II. hold je naložen paletami s teracovou dlažbou. III. hold obsahuje také palety s dlažbou a teakové fošny, ty jsou zde nastojato, pomalu se rozsýpají a je to dost nebezpečné ke vstupu. IV. hold má na dně spadané dlaždice a nechá se proplavat. U zadního stěžně je velká jeřábová strojovna. Můstek je vysoký, zepředu nepřístupný, jsou tu malá zasklená okna. Do můstku se dá s opatrností vstoupit stropem a proplout do spodních pater. Touto cestou se s obtížemi nechá dojít až ke strojovně. Cesta do strojovny je vyvázána šňůrou, ale pro velké množství sedimentu je špatně přístupná. Díky poloze vraku je maximální hloubka ponoru cca 36 m.    

----------------------------------------------------------

Pokud má někdo jakékoliv další informace nebo fotografie o tomto vraku nebo jeho historii, ocenili bychom, odeslání podkladů na info@wrecks.cz  za účelem aktualizace této databáze.

If anyone has any additional information or photos concerning this wreck or its history, it would be greatly appreciated if it could be sent to info@wrecks.cz in order to update this database.   

 

Fotogalerie: El Hawi Star