Schnellboot S 57

 

Název:

 

SCHNELLBOOT S 57 

Typ vraku:

 

loď – torpédový člun, třída S 30

Výroba:

 

1940, Německo, loděnice Luerssen – Vegesack, 1.10.1940 zařazen do slavu

Majitel:

 

Německo, Kriegsmarine (Válečné loďstvo)

Rozměry:

 

délka 32.76 m, šířka 5,06 m, ponor 1,47 m, výtlak 87 tun, tři dieselové motory MAN, výkon 5.592.kW, rychlost 45 uzlů, tři vrtule

Výzbroj:

 

dělo MG 151 ráže 20 mm na přídi, dvouhlavňové protiletadlové dělo ráže 20 mm na zádi, dva kulomety MG 34, dvě torpédové hlavně, čtyři torpéda 533 mm

Posádka:

 

celkem 21 členů, cpt. Hans-Georg Buschmann

Potopení:

 

19.08.1944, ve 4:32 hod, po dělovém útoku britského člunu, potopen vlastní posádkou

Místo:

 

Chorvatsko, ostrov Pelješac, 3 nm jihovýchodně od majáku Lirica, 50 m od břehu

GPS :

 

42o51,20´N, 17o30,00´E

Hloubka:

 

20 - 38 m

Ponory:

 

 

Poznámka:

 

Trup lodi byl z ocelové mříže s venkovní obšívkou z kvalitního mahagonového dřeva. Horní část přídě, paluba a nástavba byly z části obloženy ocelovými pláty. Torpédové hlavně byly zabudovány před kormidelnou s místem na náhradní torpéda za nimi. Tím vznikla vysoká nástavba, která loď chránila před vlnami.

S 57 se tři roky plavil v Severním moři, během roku 1943 v Tyrénském moři, počátkem roku 1944 byl přemístěn na Jadran, zařazen do 3. S flotily, která měla základnu v přístavu Rijeka – Dubrovačka.  V té době začaly ohrožovat německé konvoje britské čluny ze základny Komiža na Visu. Při bitvě u ostrova Pelješac 17.8. bylo potopeno pět německých plavidel, jen tankeru Helga se podařilo dostat zpět do Korčuly. Z Rijeky vyrazila záchranná skupina útočných člunů chráněných torpédovými čluny. Ve 3:50 hod narazily na britské čluny MTB jež čekaly v záloze. Britové zahájili palbu z palubních děl. Člun S 57 byl zasažen a vznikl požár, který se posádka snažila marně uhasit a s pomocí ostatních plavidel dotáhnout loď ke břehu. Nebylo možné ji odtáhnout na základnu, tak se rozhodli ji zlikvidovat. Dovnitř byla ke kýlu umístěna výbušnina, která prorazila dno a loď se potopila.

Vrak leží na strmém písčitém svahu, přídí ke břehu. Je to ocelová kostra, dřevěná obšívka je prohnilá a časem opadala. Je možné prohlédnout si vnitřky a strojovnu bez nutnosti pronikání do těsných prostorů. Na přídi jsou vidět dva torpédomety, příďové dělo chybí (bylo vyzdviženo a odvezeno do Německa). Za kovovým vlnolamem leží zachovalý kotevní naviják. Těsně před dalšími nástavbami a můstkem je loď přeražena a drží pouze kýlem, zde byla umístěna výbušnina. Na palubě jsou u zábradlí připevněna dvě náhradní torpéda. Nad strojovnou a u signalizační plošiny jsou zbytky podstavců od kulometů. Na zádi stojí zachovalé protiletadlové dvouhlavňové dělo ráže 20 mm. Při pohledu do strojovny jsou vidět tři motory, změť kabelů a trubek. V přídi, kde byla umístěna posádka, jsou zbytky nábytku a bedny s konzervami. Z důvodu vysoké zachovalosti je vrak chráněn zákonem se zvláštními předpisy.   

Fotogalerie: Schnellboot S 57