Luana

Název:

 

SS LUANA    (ex. Mallorca, Leopold de Wael)

Typ vraku:

 

loď – nákladní cargo

Výroba:

 

1892 Anglie, loděnice S.P. Austin & Son. Sunderland

Majitel:

 

1892 – 1924 Německo, lodní společnost Leith, Hull & Hamburg – SS Mallorca

1924 – 1933 Belgie, - SS Leopold de Wael

1933 – 1947 Itálie, Raffaele Romano, Neapol – SS Luana

Rozměry:

 

délka 72 m, šířka 10 m, tonáž 1.140 BRT, rychlost 9,5 uzle, parní motor s trojitou expanzí o výkonu136 HP

Výzbroj:

 

 

Posádka:

 

celkem  

Potopení:

 

3.03.1947, najetí na minu

Místo:

 

Chorvatsko, Istrie, 5 nm jižně od mysu Kamenjak

GPS:

 

 

Hloubka:

 

36 - 48 m

Ponory:

 

10.06.2010, 07.05.2019, 07.05.2019

Poznámka:

 

 

Občas je tento vrak nesprávně pojmenován SS Giuseppe Dormio. Lodě jsou si podobné velikostí a potopením ve stejném období a blízko u sebe. Byla postavena v Sunderlandu jako Mallorka pro lodní společnost Leith, Hull & Hamburg. Převážela náklad z Hamburgu do Leithu. V roce 1924 byla prodána do Belgie a změnila své jméno na SS Leopold de Wael. V roce 1933 byla prodána do Itálie, společnosti Raffaele Romano, Neapol. V březnu 1947 převážela bauxit z Manfredonie do Benátek. Pět mil jižně od mysu Kameňjak narazila loď na minu a rychle se potopila. Přitom zahynulo 12 členů posádky. Vrak lodi Luana leží na dně na kýlu v hloubce 49 m. Je rozdělena na dva díly, utržená příď leží o několik metrů od zbytku lodi. Dřevěná paluba už mizí a tak je dobře vidět do vnitřku vraku. Loď měla tři nákladové prostory, jeden před můstkem a dva za můstkem. Na zádi je krásné pomocné kormidelní kolo. Před předním nákladovým prostorem leží na palubě náhradní kotva. Strojovna je přístupná, strop strojovny se propadl na motor. Do spodní části strojovny se dá proniknout několika malými vstupy. Vše je pokryto silnou vrstvou sedimentu. Za strojovnou je přístupná prostorná kuchyň. Ponor na vrak Luana je krásný, loď je dobře zarybněna. Pokud neděláte penetrace, tak je hloubka ponoru v přijatelných 35 metrech.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud má někdo jakékoliv další informace nebo fotografie o tomto vraku nebo jeho historii, ocenili bychom, odeslání podkladů na info@wrecks.cz  za účelem aktualizace této databáze.

If anyone has any additional information or photos concerning this wreck or its history, it would be greatly appreciated if it could be sent to info@wrecks.cz in order to update this database.

 

Fotogalerie: SS Luana

Záznamy: 1 - 12 ze 18
1 | 2 >>