Hokuyo Maru

Název:

 

HOKUYO MARU 

Typ vraku:

 

loď – osobní/nákladní loď

Výroba:

 

1936, Japonsko, Uraga Dock Co. Ltd., Uraga  (Ship No. 39934)

Majitel:

 

Japonsko, společnost Kita Nippon K.K., Karafuto, reg.: marina Tokyo

Rozměry:

 

délka 108,8 m, šířka 15 m, ponor 7 m, výtlak 4.217 tun, pohon parní turbína, výkon 3.150 HP, rychlost 12,5 uzlů, max rychlost 16 uzlů, jeden šroub

Výzbroj:

 

2x 80 mm  dělo

Posádka:

 

celkem ? členů + 3 pasažéři

Potopení:

 

17.02.1944

Místo:

 

Mikronésie, Truk Lagoon

GPS:

 

07o 21´51“N, 151o 54´13“E

Hloubka:

 

39 - 50 – 64 m

Ponory:

 

09.02.2013, 22.10.2014

Poznámka:

 

Hokuyo Maru byla vyrobena v roce 1936 a plavila se s nákladem na Dálný východ. Nemáme žádné informace o její činnosti. Poté sloužila pro potřeby armády jako pomocná vojenská nákladní loď. S nákladem cementu, stavebního materiálu a nářadí, byla torpédována během operace Hailstone. Vrak leží na kýlu v hloubce 64 m, paluba je v 50 m. Kotevní řetězy jsou spuštěny, čtyřlistý šroub je zabořen jedním listem do dna a zbylé tři listy jsou vidět, kormidlo je nastaveno na přímý směr. Na pravoboku před strojovnou má otvor od torpéda. Do strojovny je otvor od výbuchu kotle. Pravobok zádě je poškozen od bomby. Na přídi jsou velké kotevní navijáky, kotevní řetězy jsou spuštěny na dno, kotvy tu nejsou. Loď má pět nákladových prostorů. V prvním jsou uloženy pytle s cementem, druhý je prázdný, se zbytky stavebního materiálu, 3 – 4 – 5 je poloprázdný se zbytky stavebního nářadí (lopat, tyče, sudy). Mezi nákladovými prostory stojí mohutné jeřábové stěžně s pěknými jeřábovými strojovnami. V hlavní nástavbě můstku jsou koupelny a pěkná kuchyň. Střecha nástavby se již zbortila, zůstala pouze místnost lodního telegrafisty s anténou na střeše. Na můstku je kormidelní kolo a dva telegrafy. Komín již spadl na palubu. Nástavby: hlavní nástavba obsahuje umývárny (vana, umyvadlo, pisoáry, obložené dlaždičkami) V kapitánském můstku jsou radiátory topení, dva telegrafy, levý je celý, pouze je zlomený. Pravý je porostlý korály. Kabina telegrafisty je na vršku prázdná, pouze kulatá anténa na střeše zůstala. Lodní kuchyň je před strojovnou za komínem. Přístup do kuchyně je bočními dveřmi z nástavby, ale lepší je přímo ze strojovny. Jeden sporák je na svém místě, druhý je nakloněný dopředu a celkově je kuchyň poničena výbuchem a spadlým komínem. Vedle kuchyně na levoboku je sociální zařízení. Strojovna: je hodně devastovaná výbuchem kotle. Přední část je hodně devastovaná – pokroucené plechy, utržené příruby potrubí. Na pravé straně kotlů se nechá sestoupit do spodní části a obeplout kotle. Je tu pojistková skříň elektrického rozvodu a velký ukazatel rychlosti. „Speed“. Sestupové lano je ukotveno na pravé zadní části můstku – hlavní nástavby.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud má někdo jakékoliv další informace nebo fotografie o tomto vraku nebo jeho historii, ocenili bychom, odeslání podkladů na info@wrecks.cz  za účelem aktualizace této databáze.

If anyone has any additional information or photos concerning this wreck or its history, it would be greatly appreciated if it could be sent to info@wrecks.cz in order to update this database.


   

Fotogalerie: Hokuyo Maru

Záznamy: 1 - 12 ze 45
1 | 2 | 3 | 4 >>